czwartek, 26 kwietnia 2012

China Miéville


Tym razem co nieco o pewnym Pisarzu. China Miéville - urodził się 6 września 1972 w Norwich (Wielka Brytania). O dziwo, polska Wikipedia podaje bardzo mało informacji na jego temat. Więcej jest o jego poglądach politycznych niż o książkach.

Zatem podając za Wikipedią: "angielski pisarz fantastyczny i polityk, z wykształcenia antropolog. Jego utwory, łączone z nurtami New Weird, urban fantasy i steampunk, zawierające też elementy noir, były wielokrotnie nagradzane najważniejszymi nagrodami na polu fantastyki. W swoich wypowiedziach określa się mianem socjalisty. Zwolennik marksizmu, działacz Socialist Workers Party." Za to na angielskiej wersji można przeczytać już znaaaaacznie więcej.

Można powiedzieć, że China Miéville wyssał z mlekiem matki zamiłowanie do "pióra", była ona pisarką, tłumaczką i nauczycielką.

w 1998 roku ukończył swoją pierwszą powieść: King Rat, która była nominowana m.in. do International Horror Guild i nagrody Bram Stoker...

W 2000 roku ukazała się znacznie bardziej popularna powieść pt. Dworzec Perdido. Sam zacząłem przygodę z tym autorem właśnie od tej książki (Możecie o niej przeczytać TUTAJ). Powieść wygrała m.in. w 2001 r. nagrodę Arthur C. Clarke Award oraz British Fantasy Award, była także nominowana do nagród and was nominated for the Hugo, Nebula, World Fantasy, Locus and British Science Fiction awards. Jego pozostałe powieści to: - Blizna (2002 - w trakcie czytania... nadal :P), Żelazna Rada (2004), LonNiedyn (2007), The City & the City (2009) oraz kilkanaście krótkich opowiadań.

W swej twórczości oraz licznych wypowiedziach stara się zmienić postrzeganie fantasy i porównywanie w tej dziedzinie wszystkiego do przesławetnej twórczości Tolkiena. Pokusił się nawet o stwierdzenie, że Tolkien to wrzód na tyłku literatury fantasy.

A jak wy odbieracie China? Podzielcie się opiniami w komentarzach :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Biznes

 
;